Prvosienka – chránená dielňa

Chránená dielňa Prvosienka

Dňa 23.9.2011 APZ Liptovský Hrádok, n.o. zriadila v Liptovskom Hrádku  prvú chránenú dielňu v meste zamestnávajúcu osoby so zdravotným postihnutím pod názvom chránená dielňa Prvosienka. Zamestnáva  pracovníčky s ťažkým zdravotným postihnutím . Pracovnou náplňou Prvosienky je výroba textilných suvenírov, darčekov a reklamných predmetov.

Agentúra podporovaného zamestnávania Liptovský Hrádok, n.o.

APZ, n.o. bola založená v 2008 a jej cieľom je poskytovať služby občanom so zdravotným postihnutím, dlhodobo nezamestnaným občanom a zamestnávateľom. Služby pre zamestnancov sú zamerané na uľahčenie získania zamestnania a zamestnávateľom zas pomáhame získať zamestnanca z radov občanov so zdravotným postihnutím a dlhodobo nezamestnaných občanov.

APZ, n.o. sa snaží vytvárať pracovné príležitosti a podmienky na priateľské prostredie pre svojich zamestnancov zamestnaných v chránenej dielni. Naša APZ zamestnáva “domácich” zamestnancov - občanov Liptova, so zdravotným postihnutím a pomáha im začleniť sa do spoločnosti. Snažíme sa ponúkať firmám zákazky na plnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Tým zabezpečujeme prácu pre chránenú dielňu Prvosienka. Využívame tvorivé myslenie zamestnancov a ich možnosť sebarealizácie s cieľom začleneniť sa do spoločnosti zdravých ľudí a ukázať, že aj oni sú plnohodnotní občania a dokážu sa začleniť do pracovného procesu.

Kto je zakladateľka chránenej dielne a APZ ?

Jana Badáňová je žena, matka, manželka a predovšetkým človek, ktorý má záujem pomáhať ľuďom. Práca, ktorú robí, ju baví a napĺňa energiou, ktorú potom môže rozdávať. Je presvedčená, že ide po správnej a zmysluplnej ceste.

Prečo v chránenej dielni „dievčatá“ pracujú?

Zuzka: „Som vyučená krajčírka a som rada, že som sa mohla k šitiu vrátiť, zdokonaľovať sa a stále sa niečo nové učiť.“
Evka: „Baví ma práca, ktorou iným robím radosť a potešenie svojimi výrobkami. Rada realizujem svoje nápady v našej dielni.“
Ivka: „Veselé kolegyne, veselé výrobky, veselý deň je to, čo mi je blízke a radosť treba rozdávať, ale ju aj vedieť prijímať. A to ma robí šťastnou.“

 

Z našej činnosti

vianočná postavička anjel

Tipy na vianočné darčeky

Vybrať vianočný darček pre dieťa je hračka. Synček či dcérka napíšu list Ježiškovi a mamička s ockom mu už len trochu pomôžu. No vybrať darček pre rodičov, to už je iná káva.  Aký vianočný darček vymyslieť  pre babku, ktorá už všetko má? Čo dáme pod stromček dedkovi? Juj, nesmieme zabudnúť na švagrovcov. A čo ich skoro dospelé deti, aký vianočný darček by potešil  teenegera?

Presne také isté otázky sme si položili aj my. Najskôr sme usilovne premýšľali, potom sme vzali do rúk pestrofarebné látky, ihly, nite a pustili sme sa usilovne do roboty. A vznikli tieto nápady na netradičné, originálne a navyše ručne šité vianočné darčeky z Prvosienky. 

1. Vianočné postavičky – darček pre každého

Vianočné postavičky
ručne šité vianočné dekorácie

Nežné, do detailov prepracované  vianočné postavičky vyrobené podľa Violy Bajaníkovej. Anjel, čert, Mikuláš, škriatok či bábiky prinesú do Vašich domovov čaro rozprávky, šťastie, lásku a radosť. Pri pohľade na ne sa určite každý z nás prenesie aspoň na chvíľku do detstva a  tajuplných zasnežených zimných večerov so zvukom rolničiek. Sme presvedčené, že tieto postavičky neskončia po Vianociach v kontajneri, ale budú sa možno i dediť z generácie na generáciu.  

2. Darček pre starého otca

vianočný vankúš
vianočný vankúš

Výborné sviatočné zákusky, kapor so zemiakovým šalátom, k tomu pivko a …. chcelo by to šlofíka. Patchworkový vankúšik ozdobí gauč, ale je i kvalitne ušitý, pevný a medzi nami, drieme sa na ňom výborne. 

3. Darček pre starú mamu

vrecko na bylinky
plátené vrecúško na sušené plody, hríby a bylinky

Sýkorky na kŕmidle, pohľad na zasneženú krajinu a čaj z voňavých byliniek. Vlastnoručne nazbierané a usušené bylinky v rustikálnom plátenom vrecúšku potešia každé srdiečko.

4. Darček pre teenagera

prehoz na posteľ
prehoz na gauč pre teenagerov

Už nemáte doma dieťa, ale teenagera? Chce to zmenu. Hračky poputujú k menším deťom, detské zariadenie do bazárov. Prehoz na pohovku s trendovým motívom pre mladých premení detskú izbu na štýlovú izbu pre študenta. 

5.Darček pre svokru

levanduľové vrecko
vrecko plnené levanduľou

Plátené čipkované srdiečka plnené sušenou levanduľou. Užitočná drobnosť, ktorá rozvonia skrine i celú domácnosť.

6. Darček pre svokra

obal na víno
Obal na víno

Darček pre muža sa niekedy hľadá ťažko. A my máme skvelý tip: obal na víno. Stačí už len do neho vložiť fľašku kvalitného vínka a štýlový darček je na svete. 

7. Darček pre celú rodinu

kuchynske zastery
Kuchárske zástery

Varí mama, varí otec, varí celá rodina. Milý spoločný darček , kuchárske zástery v rovnakom štýle pre každého člena rodiny. 

8. Darček pre bábätko

Vak na hračky - hracia deka
Detská deka na hranie alebo vak na hračky

Stúpili ste už niekedy na kocku z lega? Zakopli ste o autíčko? Privádza Vás pohľad na rozhádzané plyšáky a kocky po náročnom dni do zúfalstva? Máme geniálne riešenie.  Praktickú hraciu deku pre bábätko, ktorá sa v okamihu dokáže premeniť na obal na hračky. Môžete ho so sebou vziať na návštevu alebo na piknik do prírody.  Koho asi poteší viac, bábätko či rodičov?

Veselé nakupovanie z Prvosienky 

 

Zero waste – nákupné tašky

tašky a taštičky

Tašky, vrecká, taštičky … záleží Vám na životnom prostredí? Našu planétu zachováme budúcim generáciám modrú a zelenú, len ak každý z nás priloží ruku k dielu. Po maličkých krokoch môžeme urobiť svet krajší a zdravší. Napríklad tým, že vyprodukujeme menej odpadu.

Šijeme nákupné tašky, vrecká na potraviny s detskými veselými motívmi, pre dámy i pre pánov. Reklamné plastové tašky dnes nahrádzajú originálne látkové tašky. Šijeme na zákazku a aj ako náhradné plnenie povinného  podielu pre občanov so zdravotným postihnutím. Tašky rôznych rozmerov, materiálov i farieb od niekoľkých kusov až po stovky precízne vypracovaných tašiek. Naše tašky si našli svoje zákazníčky v obchodnej sieti GATE, ale i v strojárskej výrobnej spoločnosti Esox. Samostatnú kapitolu tvorí kolekcia tašiek s tradičným ľudovým motívom pre dôstojné medzinárodné reprezentovanie Slovenska. A keďže si ctíme prácu našich predkov, z tajomných liptovských truhlíc s pokorou vyberáme pravé domáce plátno utkané našimi starými mamami a  šijeme z neho nádherné ľanové vrecká na kváskový chlieb. Prezrite si naše tašky vo fotogalérii alebo v eshope

Radi Vám pripravíme konkrétnu ponuku, stačí vyplniť nasledovný formulár: