Ako vzniká ľanové vrecko na kváskový chlieb
Aj Vy ste prepadli kváskovaniu? Pečiete si domáci chrumkavý chlebík, ktorý má s tým z obchodu spoločné len meno? Kysnutý chlieb pripravený po stáročia overenou metódou , pri ktorej sa na kysnutie namiesto droždia používa žitný kvások? Neviete, o čom je reč?
Ražná (= žitná) múka zmiešaná s vodou začne za priaznivých podmienkach kvasiť. Mliečne kvasenie – kyselina mliečna dodáva chlebu typickú chlebovú chuť a vôňu a je prirodzeným konzervantom. Kvásky dostávajú svoje mená, pekár pri zrode ten svoj pomenuje, pri každom pečení ho prikŕmi vodou a múkou a ak sa o neho dobre stará, žije mu i desiatky rokov.
Kváskový chlebík je zdravý, ľahko stráviteľný, výborný i po týždni, neplesnivie, nestráca chuť, na rozdiel od chlebov zo supermarketov. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. A ak niekedy platilo, že väzni dokázali v žalári prežiť roky len na chlebe a vode, z dnešného priemyselne vyrábaného chleba, s krátkym kysnutím bez žitného kvasu, plného stabilizátorov a aditív, by sotva prežili. Bohužiaľ, tradičný kváskový chlieb sa už v súčasnosti v bežnej obchodnej sieti nevyskytuje.
Upiecť kváskový chlieb je totiž náročné na trpezlivosť a čas, chce to i viac zručnosti a skúseností. Niet divu, že vlastnoručne upečený chlebík si právom ceníme oveľa viac.
Taký poklad, akým je domáci kváskový chlieb, si zaslúži starostlivosť aj po upečení. Nie, nebude mu dobre v igelitovom vrecku. Potrebuje dýchať. Tak v čom mu bude najlepšie? V ľanovom plátne. Ozajstnom domácom ručne tkanom plátne.
Truhlice v starých domoch na slovenských dedinách ukrývajú množstvo pokladov. Aj domáce ľanové plátno, ktoré tkali naše staré mamy pre svoje dcéry do výbavy. No prišla doba moderná, ľanové plachty , utierky či oblečenie vytlačili priemyselne vyrábané tkaniny. Plátno čakalo odložené v zabudnutí dlhé roky na svoje znovuobjavenie. Ľanové plátno ručne tkané na krosnách sa prestalo vyrábať niekedy v polovici 20.stroročia, dnes má teda aspoň 50-60 rokov. Ľanové plátno je nesmierne trvácne, odolné a silné, používaním sa jeho vlastnosti zlepšujú.
Spomínate si na rozprávku Krtko a nohavičky, keď krtkovi pomohli zvierací kamaráti ušiť ľanové nohavice? Bola to poriadna fuška – ľan zasiať, polievať, vytrhať, dať do otiepky, namočiť, vysušiť, vytrepať, prečesať, usúkať nite, utkať …
Návrat k tradíciám, zvedavosť, ako žili naši predkovia, otvorili i staré skrine a truhlice. Z domáceho ľanového plátna, ktoré vzniklo pred rokmi pod rukami pracovitých dedinských žien, dnes žienky z chránenej dielne Prvosienka vyrábajú originálne vrecká na kváskový chlieb v limitovanej sérii. Vzácny chlebík konečne môže byť ukrytý až kým sa nezje vo vrecku ušitom z domáceho ručne tkaného plátna bez chemických umelých farieb a vlákien. Vrecko, ktoré sa stane malým milým rodinným pokladom a ktovie, možno sa i bude dediť z generácie na generáciu.
zdroj foto: http://www.pribylinaobjektivom.sk